Ertaş Barkod ve Etiket Sistemleri

RİBON ÇEŞİTLERİ

EB Label Ribon Çeşitleri Stoklarımızda Mevcut Olup istenilen adet ve miktarda özel olarak üretim yapabilmekteyiz.
RİBON ÇEŞİTLERİ

 

  • Wax Ribon

Genel amaç olarak ekonomik olması sebebiyle termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kâğıt bazlı etiketlere baskı yaparken kullanılan wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren bir çeşittir. Plastik bazlı etiketlerin baskısı hariç diğer tüm etiketlerin %90’ına yakınına baskı yapılabilir. Genel amaçlı etiketleme, raf ve kuru etiketleme, tekstil ürünlerini etiketleme gibi kullanım alanları mevcuttur. Çabuk erimesinden dolayı ancak düşük ısıda yapılabilir. Alkole karşı resin ribon kadar dayanıklı değildir.

  • Wax/Resin Ribon

Wax resin ribonlar adından da anlaşıldığı gibi wax ve resin kalite ribon arasındadır. Fiyatları ise wax ribonların yaklaşık olarak iki katı fiyatında, resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı yapmak için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribon kullanırlar.

  • Resin Ribon

Daha çok sentetik etiketler için uygun olup, fiyatları wax resin ribona göre daha pahalıdır. Resin ribonlar en dayanıklı ribon türü olup; aşınma, kimyasal ve yüksek ısıyla karşılaşacak olan etiketlerde tercih edilmektedir. Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara karşı dayanıklıdır. Alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla; polyester, polimid, polipropilen ve polietilen baskı yapmak mümkün olmaktadır. Reçine oranı diğer çeşitlere göre en yüksek seviyededir. Resin ribonun karışımında; karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır.

  • D110A Ribon

Tekstil yıkama talimatı baskılarında en ağır yıkamalar ve sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı resin ribondur. Alkol testinde çıkmaz.

  • Tarih Kodlama Şeridi

Kodlama (markalama); üretim tarihi, son kullanma tarihi, seri numarası, lot numarası, vardiya kodu, parti numarası, işletme kodu, metraj, barkod, karekod, logo vb. bilgilerin ürün üzerine yazılma işlemidir. Bu bilgiler continuous inkjet teknolojisi, termal inkjet teknolojisi, büyük karakter (dod) inkjet teknolojisi, piezo inkjet teknolojisi, termal transfer teknolojisi, lazer teknolojisi ve etiketleme teknolojisi vb. birçok teknoloji kullanılarak yazılabilir.

  • Renkli Ribon

Renkli ribon malzemesi wax, wax/resin veya resin olarak kullanılabilir. Renkler Kırmızı, Yeşil, Lacivert, Turuncu, Sarı, Gold ve Gümüş Olarak Çeşitlendirebilir.